Běžný katar dýchacích cest nevyžaduje okamžité ošetření lékařem. Při prudkém nástupu s horečkou nejlépe zůstat doma v lůžku, neschopenku můžeme vyřídit s odstupem až tří dní, ovšem vždy po předchozí telefonické konzultaci s lékařem. Na zahlenění nosohltanu pomáhají přípravku na toaletu nosní sliznice (např. na bázi mořské vody) a s uvážlivostí lze použít sprej na zmírnění zduření sliznic. Přínosná jsou i fytofarmaka na úlevu od potíží v nosohltanu (např. Sinupret), hrtanu a průdušnici (Bronchipret).
Kašel při infekci dýchacích cest je třeba tlumit, když je suchý (Stopex, Tussin), může pomoci i lipový čaj a medový macerát cibule. Naopak při vlhkém kašli je třeba podpořit odhlenění mukolytiky-expektorancii (bromhexin, ambroxol, NAC), z rostlin pak jitrocel či tymián. Na oba typy kašle pomáhá zvlhčení vzduchu a přísun slaných tekutin (Vincentka, polévka) a divizna.
Průběh s příznaky chřipky nebo koronavirové nákazy: vysoká horečka, svalová bolest, bolest hlavy, schvácenost apod. vyžaduje klidový režim (pobyt v lůžku, popř. v křesle, minimální zátěž) a prostředky na posílení organismu (tekutiny, vitamíny, doplňky stravy na imunitu). K ulehčení průběhu je možné podávat preparáty s paracetamolem samotným nebo v kombinaci s dalšími složkami pro úlevu od bolesti hlavy, pocitu ucpání nosu apod. Horečku tlumíme s rozumem, není třeba neustále korigovat teplotu. Také léky proti zánětu (ibuprofen, diklofenak apod.) by se měly podávat uvážlivě, neboť nejlepší je, když úzdrava proběhne co nejpřirozeněji.
I v případě těchto infekcí není žádoucí návštěva v ordinaci lékaře, protože může dojít k přenosu nákazy na ostatní pacienty, zdravotníky a další osoby. Po telefonické domluvě Vám můžeme vystavit e-Neschopenku a případně zaslat e-recepty. Je třeba dodržovat domácí izolaci a v nutných případech pobytu na veřejnosti použít roušku zakrývající nos a ústa. Infekční je pacient zejména po dobu příznaků a ještě asi dva dny po jejich odeznění.
Příznaky vyžadující nutně konzultaci a vyšetření lékařem jsou například:
- bolest v krku při polykání, přítomnost hnisavých čepů a povlaků v hrdle
- zduření mízních uzlin na krku
- hvízdání v dýchacích cestách
- dušnost, nedostatek dechu
- bolest v obličejových dutinách
- vykašlávání krve
- neustávájící bolest hlavy, světloplachost